Супер совети за вашиот дом да биде чист, уреден и добро организиран
Организирање и Декор

16 супер совети за вашиот дом да биде чист, уреден и добро организиран

Одржувањето чистота во вашиот дом може да биде напорна задача, особено ако имате активен распоред во текот на вашиот ден или имате големо домаќинство. Сепак, повелете неколку совети кои можат да ви помогнат да го одржувате вашиот дом чист и добро организиран:

Воспоставете си рутина за чистење

Создадете рутина за чистење што одговара на вашиот распоред и погрижете се да се придржувате до истата. Ова ќе ви помогне секогаш да ги исполнувате задачите за чистење и да спречите создавање неред.

Редовно расчистувајте

Редовно поминувајте низ вашите работи и ослободете се од се што повеќе не ви треба или не го користите. Ова ќе помогне да се намали нередот и да се олесни чистењето.

Чистете додека си одите низ вашиот дом

Создадете навика да се чистите позади себеси додека се движите низ вашиот дом за секојдневните активности. На пример, мијте ги садовите после секој оброк, а алиштата средете ги откако ќе ги соблечете.

Супер совети за вашиот дом да биде чист, уреден и добро организиран

Фокусирајте се на областите со голема фреквенција на движење

Посветете дополнително внимание на местата со голема фреквенција на движење, како што се кујната и бањите, бидејќи овие области имаат тенденција брзо да се валкаат.

Користете ги вистинските алатки

Погрижете се да ги имате вистинските алатки за чистење, како што се правосмукалка, крпи од микрофибер и раствори за чистење. Ова ќе ви помогне да чистите поефикасно.

Вклучете го целото семејство во активностите за чистење

Охрабрете ги сите во вашето домаќинство да придонесат во задачите за чистење. Дури и малите деца можат да помогнат со едноставни задачи, како што се редење на играчките или бришење површини.

Супер совети за вашиот дом да биде чист, уреден и добро организиран

Направете полици и простор за складирање

Направете полици и простор за складирање на вашите работи што ќе ви помогнат да го одржите вашиот дом организиран и без неред. Ова ќе го олесни моменталното чистење и одржувањето на чистота во иднина.

Не ги одложувајте обврските

Не ги одложувајте обврските за чистење, бидејќи подоцна ќе биде уште потешко. Наместо тоа, справувајте се со нередот и сите нечистотии штом ќе се случат.

Ако внимателно и посветено ги следите овие совети, ќе го одржувате вашиот дом чист и секогаш добро организиран, а притоа правејќи го поудобно и попривлечно место за живеење и уживање.

Супер совети за вашиот дом да биде чист, уреден и добро организиран

Дополнителни совети

Пред да започнете со чистење на домот, прочитајте ги следниве дополнителни совети како ефикасно да го исчистите домот, ќе ви ја олеснат работата:

  • Површини за бришење прашина: Користете крпа од микрофибер или бришач (пердувко) за бришење прашина од површините како што се полици, маси и работни површини. Започнете од повисоките делови и потоа бришете надолу.
  • Всисувајте ги теписите и подот: користете правосмукалка за да ја отстраните нечистотијата, прашината и остатоците од теписите и подот. Не заборавајте да всисате под мебелот и во ќошевите.
  • Чистете ги и тврдите подови: Користете џогер и раствор за чистење на тврди подови како што се плочки, дрвен под или ламинат. Внимавајте добро да го исцедите џогерот за да не оставите вишок вода на подот и потоа да го оштетите.
  • Чистете ги бањите: исчистете ги тоалетите, мијалниците и тушевите со раствор за чистење и четка. Избришете ги огледалата и другите површини со крпа.
  • Исчистете ја кујната: исчистете ги работните површини, шпоретот и апаратите со раствор за чистење. Исчистете ги мијалникот и славината со четка за чистење или сунѓер.
  • Редовно чистете ги прозорците: користете раствор за чистење и гума или крпа за чистење на прозорците. Избришете со крпа за да ги отстраните сите остатоци од растворот за чистење.
  • Перете ја постелнината: редовно перете ги постелнината, крпите и другите прекривки за да ги одржувате чисти и свежи.
  • Организирајте и расчистете: Редовно организирајте ги вашите работи и предмети за да го одржувате вашиот дом чист и без неред.

Не заборавајте секогаш да користите соодветни производи за чистење и да ги следите безбедносните упатства. Одржувајќи го вашиот дом чист, ќе создадете поудобна и поздрава животна средина за себеси и вашето семејство.

Прочитајте повеќе текстови во нашиот Блог.

Сеуште нема додадени коментари / мислења

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Required fields are marked *

Производи

На andromeda.mk употребуваме аналитички колачиња за да ви овозможиме подобро искуство на нашата веб-страница. Со пристапување кон оваа веб-страница се согласувате со нашите Политики на приватност
ПочетнаКатегорииСметка
Барај